Постигнат е „значителен напредък“ в двудневните преговори между екипите на САЩ и Китай за преодоляване на търговската война. Това заяви министърът на финансите на САЩ Скот Бесент, цитиран от „Ройтерс“.
Той ще даде повече подробности в понеделник.
„Радвам се да съобщя, че постигнахме значителен напредък между Съединените щати и Китай в много важните търговски преговори“, каза Бесент пред репортери.
Той е информирал президента Доналд Тръмп за напредъка.
Търговският представител на САЩ Джеймисън Гриър, също присъстващ на преговорите, заяви, че разликите между двете страни не са толкова големи, колкото се смяташе досега.
Основна тема са били митата
Припомняме, че Бесент и китайският вицепремиер Хе Лифенг проведоха преговори в Женева в събота и неделя.
По-рано Тръмп вече даде висока оценка на резултата от първата среща в Швейцария между американската и китайската делегация в рамките на преговорите за търговията между двете страни.
„Беше постигнат голям напредък. (…) Имаше много добра среща с Китай в Швейцария. Бяха обсъдени много неща, много неща бяха договорени. Искаме, в полза както на Китай, така и на Съединените щати, Китай да стане по-отворен за американския бизнес„, написа Тръмп в социалната мрежа Truth Social.
Според президента двете страни „по приятелски, но конструктивен начин“ са се договорили да възстановят отношенията си.
Това беше първата официална среща лице в лице между двете страни, откакто Тръмп наложи мита от 145% на Китай, а Пекин отговори с мита от 125% върху повечето американски стоки и контрол върху износа на редкоземни елементи.
Китайската информационна агенция Синхуа определи съботните разговори като „важна стъпка към разрешаването на спора„.
Според световните медии целта на настоящите разговори е да се деескалира търговската война, но не и да се прекрати. Въпреки това, според The New York Times, „резултатът от търговските преговори може да определи траекторията на световната икономика“.
Министерството на търговията на Китай заяви по-рано, че с идването на новото правителство в САЩ Вашингтон е приел редица „незаконни и необосновани едностранни мита, които са ударили не само двустранната търговия, но и са нарушили ръста на световната икономика“.