четвъртък, май 8, 2025

Депутатите дадоха шест месеца срок да се изготви Пътна карта за пенсионната реформа

Date:

Сподели новината.

Социалната комисия прие проект на Решение за задължаване на Министерството на труда и социалната политика, Министерството на финансите, Националния осигурителен институт Комисията за финансов надзор и Национална агенция за приходите за разработване на Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България.

Преди заседанието на комисията Деница Сачева посочи, че е нужно съгласие между институциите.

„Пътната карта за пенсионната система не може да бъде политически оцветена, обясни председателят на социалната комисия и се надява на надпартиен консенсус. Решенията в пенсионната система изисква експертност, по мнението й. Нашата цел не е да прави революции в пенсионната система, а еволюционни промени„, каза тя.

В отговор на въпрос на News.bg съгласна ли е със социалния министър Борислав Гуцанов, че финансов ресурс може да се намери в известяване на сивия сектор, Сачева обясни, че делът на сивия сектор у нас продължава да е висок. Освен това младите хора смятали, че е нормално да не работят на трудов договор.

Хората искат да имат по-високи разполагаеми средства сега, а не някога във времето„, обясни Сачева.

„Проблем е задлъжнялостта на много млади хора към фирми за бързи кредити, вследствие на което настояват да не се осигуряват на реална заплата, за да не им започват средствата. 70%от пълнолетните граждани смятат, че е нужна промяна в пенсионната система“, заяви по време на заседанието Сачева.

През 2024 г. бяха изготвени четири ключови документа във връзка със състоянието пенсионната система в България:

  • Анализ на системата на задължително пенсионно осигуряване, изготвен от Министерството на труда и социалната политика;
  • Анализ на действащата пенсионна система и предложения за нейното усъвършенстване, приет от Икономическия и социален съвет;
  • Годишен актюерски доклад на Националния осигурителен институт за 2024 г.;
  • Проучване на обществените нагласи за актуализиране на съществуващата пенсионна система, проведено от Националния център за парламентарни изследвания при Народното събрание.

Всички документи подчертават необходимостта от осигуряване на дългосрочна финансова стабилност на пенсионната система, като се обръща внимание на демографските промени и тяхното въздействие върху разходите за пенсии, според вносителите.

Има консенсус относно необходимостта от повишаване на адекватността на пенсиите, за да се гарантира достойно ниво на живот за пенсионерите. Препоръчва се провеждането на реформи, които да подобрят ефективността и устойчивостта на пенсионната система, включително преразглеждане на параметрите на осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране.

Има голямо съвпадение в предложените мерки за усъвършенстване на пенсионната система – пенсионна възраст, размер на осигурителните вноски и тяхната събираемост, управление на т.нар. Сребърен фонд, спазването на принципа принос-права, извеждане от бюджета на държавното обществено осигуряване на разходите с характер на социално подпомагане и др.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Бюджетните приходи изостават и от плана за 2025-а и от изпълнението за 2024-а

Данните за изпълнението на бюджета за първото тримесечие на...

В Женева САЩ и Китай топят ледовете

Министърът на финансите на САЩ Скот Бесент и главният...

Лукашенко помилва 42 политически затворници

Президентът на Беларус Александър Лукашенко помилва 42 души, осъдени...

Най-новият голям център за данни в България ще е в Бургас

Индycтpиaлeн цeнтъp зa дaнни c 2 мeгaвaтa ĸaпaцитeт и...