Сподели новината.

Със над  100 милиона лева по-малко ще бъде бюджетът на община Бургас за следващата година.

Със над  100 милиона лева по-малко ще бъде бюджетът на община Бургас за следващата година. Информацията бе оповестена официално, като точната цифра за 2016 година е 214 милиона лева. Голямата разлика в сумите се дължи най-вече на намалените средства, които ще бъдат усвоени по европрограми. През тази година сумата, която общината ще усвои от европейските фондове е около 160 милиона лева. 157 милиона пък са заложени като собствени приходи на общината. За 2016 година обаче корекциите са много сериозни, а общата рамка е с над 100 милиона лева по-малка. От община Бургас все още не са обявили какво ще е съотношението между собствени приходи и парите по европейски програми, но разликата идва най-вече заради по-малкото средства именно по отношение на фондовоте от ЕС. Намалената стойност на бюджета показва голямата зависимост на общината по това перо  и липсата на адекватни мерки за стимулиране на местната икономика, което би повишило приходите в хазната. В същото време от община Бургас обясняват, че имат готовност да усвоят много по-сериозни суми по европейските програми, но на този етип няма възможности за това. В следващите седмици ще започнат обществените обсъждания на проектбодюджета за 2016 година. Факт е обаче, че общината ще разполага с повече от 100 милиона лева по-малко, което ще се отрази на цялата дейност и обслужането на основните разходни  пера, както и на капиталовата програма.

понеделник, август 4, 2025

Потресаващо! Вижте на каква възраст е най-младата баба в Бургас и България

Date:

Сподели новината.

В България най-младата баба е на 28 години. Това казва д-р Антонио Душепеев, който оглавява родилното отделение в бургаската университетска многопрофилна болница, предаде БНР.

Само през миналата година там има 149 раждания на непълнолетни момичета. Сред младите майки има и 11-годишно момиче.

 

„Има огромна вероятност детето на детето, което е родило дете, да роди на приблизително същата възраст“, посочва д-р Душепеев.

 

 

„Става дума за здравна просвета, сексуална просвета, лесен достъп до контрацептиви, даване на различна житейска перспектива.“

Специалистът цитира данни, според които едва 10 на сто от бременностите в тази възраст се прекъсват с аборт по желание.

„Искат да са бременни.“

Тенденциите ще останат същите, песимист е той.

„Тенденцията е детето да бъде запазено и отгледано от родителите на това дете – от бабата и дядото. Не осъзнават какво става с тяхното тяло. Почти никога не ходят на прегледи“, коментира Захари Атанасов, председател на Национална мрежа на здравните медиатори.

През 2023 г. средната възраст за раждане на първо дете у нас е 27 години, като в големите градове достига до 30 – за столицата, а в по-малките – 21 години, както е в Сливен.

„Семейното планиране е да имате толкова деца, колкото искате и да ги имате тогава, когато ги искате. Има тенденция да се забави раждането на първото дете.

Бракове и раждания под 18-годишна възраст се смятат за детски. Защо се случва? Липса на други перспективи“, смята д-р Радосвета Стаменкова от Българската асоциация по семейно планиране.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Огнен ад край Бургас

Голям пожар избухна около 14 часа днес в край...

SPICE Music Festival 2025 с още 4 нови звезди в програмата си

Към Ник Картър от BACKSTREET BOYS, Peter Andre, LayZee aka Mr...

Полицейски щурм в Бургас

Зрелищна акция на ОДМВР-Бургас тече в центъра на града....

България гори, но в Берковица се изсипа брутална градушка

Буря със силен вятър и градушка премина през Берковица....