понеделник, ноември 3, 2025

Елхово на прага на воден кошмар

Date:

Сподели новината.

Четири населени места в област Ямбол са на прага на воден режим. Това са – Елхово, Тунджа, Стралджа и Болярово, информира БТА.

Причините за водната криза са две – продължителната суша и сериозно намалелия дебит на кладенците.

Управителят на ВиК-Ямбол инж. Цветан Съйков посочи, че ситуацията е безпрецедентна. По думите му няма достатъчно вода, която да бъде изчерпана от кладенците и да се подаде към напорните водопроводи и оттам към населените места. Нивата на кладенците намаляват чувствително. Пуснали сме всички помпи, които би трябвало да стоят в резерв, поясни той.

Като друг сериозен проблем Съйков изтъкна сушата. Земните пластове се свиват, това с което се хвалим нашата област – плодородният чернозем, има един недостатък, че при суша се свива, и размества етернит, полиетилен, стомана и авариите са много, добави той.

Проблеми с водоподаването няма единствено в Ямбол, каза още Цветан Съйков.

Припомняме, че водни режими има и в други населени места в страната. Тежки са ситуациите в Омуртаг и Ловеч.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Потресаващи подробности за убийството на Стела в София

Убиецът на Стела от София е бил намерен в...

Средната пенсия ще е 541 евро, а за полицаи и военни ще е двойно по-голяма

При пенсиите догодина няма да има много изненади -...

Рибари ловят омари край Несебър

Рибари ловят омари по българското черноморие. Ексемпляр с тегло над...