петък, май 2, 2025

Бум на ухапани от кърлежи във Варна

Date:

Сподели новината.

Над три пъти повече са ухапаните от кърлежи във Варна и региона, които са регистрирани в РЗИ през изминалата седмица в сравнение с предишната. От 4 до 10 август случаите са 21, а през предишния период са само 8, съобщиха от здравната инспекция. Регистриран е и 1 случай на Лаймска болест.

Броят на регистрираните чревни инфекции също се повишава и е 59 случая срещу 51 от предходната седмица.

Броят на регистрираните остри респираторни заболявания (ОРЗ) се повишава почти двойно. През настоящата седмица са регистрирани 121 броя ОРЗ със заболеваемост 2,81 ‰ срещу 64 броя ОРЗ със заболеваемост 1,48 ‰ от предходната седмица. Съобщени са 14 лица с усложнения от грип и ОРЗ.

През изминалия седемдневен период РЗИ е издало 7 предписания за поставяне под карантина на положителни на COVID-19 лица.

От здравната инспекция отчетоха също, че от 4 до 10 август са направени проверки в 203 обекта, включващи детски градини и разливочни към тях, хотели, почивни станции, СПА центрове, басейни, перални, салони за красота, обекти за съхраняване и търговия с козметични продукти и други. Изготвени и връчени са 3 предписания за хигиенни и противоепидемични мерки. Във връзка с установени нарушения на здравното законодателство са съставени и връчени 4 акта за административни нарушения на физически лица.

От служители на отдел “Организация и контрол на медицинските дейности” са направени 8 проверки в аптеки и ЛЗИБП. Не са констатирани нарушения.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Зверско меле с жертва край Павел баня! Влак блъсна и влачи кола по релсите

Човек е загинал при инцидент на железопътния прелез на...

Касапница край Монтана

Мъж и две жени са загинали в жестоката катастрофа...

Изрод от Луковит преби и хвърли 12 г. момче от мост, причината е скандална

Служители на полицията в Луковит разследват случай от 27...

Владимир Крумов е новият областен управител на Бургас

С решение на Министерския съвет бяха назначени трима нови...