събота, юли 5, 2025

Производителите на плодове ще получат извънредно подпомагане

Date:

Сподели новината.

От 27 септември 2017 г. производителите на плодове ще могат да се възползват от познатата им схема временни извънредни мерки за подпомагане на пазара в сектора на плодовете. Финансовата подкрепа има за цел да компенсира земеделските стопани, пострадали от възбраната на внос на някои продукти от Европейския съюз към Русия.

Фермерите, които искат да се възползват от допълнителната помощ, подават заявления в областните дирекции на ДФ „Земеделие“ по адресната регистрация на физическото или юридическо лице. Приемът се отваря по реда на Наредба №5 от 8 септември 2017 г. за условията и реда за прилагане на временна извънредна мярка за подпомагане на пазара в сектора на плодовете (ДВ, бр. 75 от 15.09.2017 г).

Подпомагането в сектора на плодовете се извършва чрез прилагане на мярката „изтегляне от пазара“ до 30 юни 2018 г. или до изчерпване на максималните количествата от 2 000 тона. Кандидати могат да бъдат овощари, които отглеждат ябълки, круши, праскови и нектарини, сливи и череши. Право да кандидатстват имат индивидуални производители и членове на групи на производители и организации на производители на плодове, които не прилагат оперативни програми. От мярката могат да се възползват и организации на производители на плодове, които прилагат оперативни програми, одобрени при условията и по реда на Наредба № 11 от 2007 г.

Индивидуалните производители следва да са регистрирани до 30 юни 2017 г. по Наредба № 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани. Когато общото количество на изтеглените от пазара плодове достигне 2 000 тона, приемът на заявления се прекратява. 

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Германска компания разкрива 300 нови работни емста в Русе

Гepмaнcĸaтa ĸoмпaния WІТТЕ Аutоmоtіvе щe oтĸpиe втopoтo paзшиpeниe нa...

Спад в цените на всички зеленчуци на борсите у нас

Цената на всички зеленчуци спада значително. Някои плодове и...

Провал! Пропадна фериботната връзка Бургас – Истанбул

Въпреки усилията, рекламата и многократното афиширане от община Бургас,...

Поетият нов дълг от правителството надхвърли 10 млрд. лв.

Нови 300 млн. лева заеми от вътрешния пазар изтегли правителството,...