сряда, юни 18, 2025

Германия се тресе

Date:

Сподели новината.

Изборната надпревара в Германия се нажежи, след като преднината на лявоцентристките социалдемократи (СДП) над консерваторите на канцлера Ангела Меркел се сви до само три процента, три дни преди федералните избори, информира „Ройтерс“.

СДП, чийто кандидат за канцлер Олаф Шолц в момента е вицеканцлер и финансов министър в голямата коалиция на Меркел, отбеляза спад от един процентен пункт до 25% според социологическото проучване на Kantar.

Подкрепата за консервативния съюз ХДС/ХСС, чийто кандидат за канцлер е Армин Лашет, нарасна с един процентен пункт до 22%, докато за Зелените е регистриран спад с едно на сто до 16%, а настроените приятелски към бизнеса Свободни демократи (FDP) остават с 11% подкрепа.

Меркел, която е на власт от 2005 г., планира да се оттегли след изборите. Шолц от СДП е най-популярният избор на германските избиратели, който да я наследи като канцлер.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Тръмп обяви началото на „Златния купол“ в САЩ

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че администрацията му е...

Брутално убийство на 39-г. българка в Нидерландия, баща й е известен врачанин

Българка на 39 години е убита след нападение с...

„Миньоните“ на Кремъл: колко ще лежат българските шпиони?

Шестима българи, признати за виновни в шпионаж в полза...

Жестока трагедия! Убиха българката Елеонора в Италия, оставя 3 сирачета

Още кръв по улиците на италианския град Салерно. Това...