четвъртък, април 23, 2026

Удари ни магнитна буря!

Date:

Сподели новината.

През последното денонощие планетата е под влиянието на магнитни смущения, показват данни на Института по геофизика, геодезия и география при БАН. Тази сутрин е регистрирана слаба магнитна буря, като геомагнитното поле в следващите часове остава активно, пише „24 часа“.

Магнитните бури са колебания в земното магнитно поле. Основната им причина са явления на Слънцето – изригвания и други експлозии, водещи до изпускането на материята в междупланетното пространство. При преминаването си от Слънцето до Земята тези маси на материята се сблъскват с магнитното поле на Земята и причиняват неговите колебания и в резултат на това бури.

По-силните бури причиняват смущения в късовълновите комуникационни и навигационни системи, както и прекъсване на тока в индустриалните мрежи.

Според проучвания магнитните бури често определят настроенията и емоциите. Те могат да причинят здравословни проблеми при хората със сърдечно-съдови заболявания, с проблеми с кръвното налягане или мигрена.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Борисов се нареди сред политическите парии

Няма повече сглобяване на екзотични мнозинства. Няма повече правителства,...

Папата: Бъдещето на човечеството е застрашено от войните

Папа Лъв XIV предупреди, че бъдещето на човечеството е...

Вижте кой пое поста на Сарафов

Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) прие заявлението...

МЗХ подава сигнал за продажба на хижа „Ведра“ на Витоша

    До края на седмицата Министерството на земеделието и храните...