неделя, юни 22, 2025

Война в Ново село

Date:

Сподели новината.

 

Между кмета на видинската община Ново село Георги Стоенелов и председателя на Общинския съвет Иво Вергилов избухна конфликт. От април т.г. кметът не е стъпвал на заседание на общинския съвет. Местният парламент пък бламира почти всяко предложение на кмета. И двете страни твърдят, че правят това в името на развитието на общината.

– Г-н Вергилов, как и за какво започна противопоставянето – кмет – Общински съвет? Това не пречи ли на развитието на общината?

– Започна малко след избора на председател на Общинския съвет. Кметът имаше предвид друг човек, а спечелих аз. Вече сме от една партия – аз съм от ГЕРБ, а от няколко дни независимият ни кмет също стана член на тази партия. Но не се разбираме. Г-н Стоенелов е свикнал три мандата да има Общински съвет, който безусловно приема всички негови предложения за решения. Новият обаче казва „не“ на тези, които не са полезни.

– На какво казахте първото „не“?

– Първото не беше на заплатата на кмета. Според Закона за местното самоуправление и местната администрация Общинският съвет определя заплатата на кмета. Досега обаче това е ставало с решение на самия кмет. Беше 2400 лв., а съветниците определиха 1700. Разбира се, има и увеличение от 10%, както и пари за трудов стаж от 47 години. Ние смятаме, че малка община като нашата с 2500 жители и пет села може да се ръководи и с по-малко пари, след като сме бедни и разчитаме само на допълнителни субсидии от кабинета за развитието си. От заплатата на кмета зависи и заплащането на администрацията, и на съветниците. Не се съгласихме и с предложените от кмета пари за капиталови разходи. Приехме друга сума и за други неща, която областният управител атакува в съда. Нямали сме право да я променяме. В момента общината стои на едно място, виждам бездействие.

– По никакви ли проекти не се работи?

– В момента – не. През 2018 общината получи 500 000 лв. за ново осветление, което беше направено. През 2019 година кабинетът ни даде нови 500 000 лв. за обновление на площадите в Ново село и Неговановци, но по този проект не се работи. Другите общини работят по схеми, мерки, особено по програмата за развитие на селските райони, ние – не.

– Смятате ли, че проблемът е поколенчески? Кметът е представител на старата генерация, вие сте нови, млади и неопитни.

– Да, хората избраха за съветници млади хора. Шест души сме от ГЕРБ на възраст от 19 до 40 години. Самият аз съм на 31. Останалите петима – 2 – от БСП, 2 – от „Възраждане“ и 1 от ВМРО, също са много млади хора. Тези три групи се съюзиха и образуваха една обща, кръстена „Промяна“. Между нас няма идеологически и други различия, всички искаме селото и общината да се развиват и ние да оставаме по родните си места. Имаме богата земя, можем да живеем добре и на село, но трябва да се създават условия за това. Кметът е на 72 години, той няма нашата енергия, амбиция, желание за работа. Ние сме готови да работим с него – да идва на заседания на Общинския съвет, да се изказва, да представя своите предложения за решения. Ако те са полезни за общината, ще ги приемем. Но той не идва, не праща и никой от администрацията. Свикнал е всичко, каквото реши той, да се приема и така да се върви напред. В момента Общинският ни съвет се явява пречка за него.

– Как този конфликт рефлектира върху мнението на жителите на общината за кмета и общинарите? На чия страна са?

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Провал! Пропадна фериботната връзка Бургас – Истанбул

Въпреки усилията, рекламата и многократното афиширане от община Бургас,...

Бизнесмен съди НАП за 1 млрд. лв. за тормоз с непрестанни проверки

Бизнесмен от Габрово води дело срещу Националната агенция за...

Станков отчита като успех оставането на битовите потребители на регулирания пазар

Министърът на енергетиката Жечо Станков отчете като успех оставането...

Иран отказва да преговаря със САЩ, докато Израел не спре ударите

Министърът на външните работи на Иран Абас Аракчи заяви...