Сподели новината.

Със над  100 милиона лева по-малко ще бъде бюджетът на община Бургас за следващата година.

Със над  100 милиона лева по-малко ще бъде бюджетът на община Бургас за следващата година. Информацията бе оповестена официално, като точната цифра за 2016 година е 214 милиона лева. Голямата разлика в сумите се дължи най-вече на намалените средства, които ще бъдат усвоени по европрограми. През тази година сумата, която общината ще усвои от европейските фондове е около 160 милиона лева. 157 милиона пък са заложени като собствени приходи на общината. За 2016 година обаче корекциите са много сериозни, а общата рамка е с над 100 милиона лева по-малка. От община Бургас все още не са обявили какво ще е съотношението между собствени приходи и парите по европейски програми, но разликата идва най-вече заради по-малкото средства именно по отношение на фондовоте от ЕС. Намалената стойност на бюджета показва голямата зависимост на общината по това перо  и липсата на адекватни мерки за стимулиране на местната икономика, което би повишило приходите в хазната. В същото време от община Бургас обясняват, че имат готовност да усвоят много по-сериозни суми по европейските програми, но на този етип няма възможности за това. В следващите седмици ще започнат обществените обсъждания на проектбодюджета за 2016 година. Факт е обаче, че общината ще разполага с повече от 100 милиона лева по-малко, което ще се отрази на цялата дейност и обслужането на основните разходни  пера, както и на капиталовата програма.

понеделник, август 4, 2025

Закриват болницата в Ловеч?

Date:

Сподели новината.

Близо 300 протестиращи блокираха движението по главния път София – Варна, в района на пътен възел „Абланица“, съобщи БНР.

Протестът е организиран от медиците и работещите в болницата в Ловеч.
В тяхна подкрепа на протеста се притекоха таксиметрови шофьори и граждани на областния град.

 

С блокадата на пътя протестиращите настояват държавата най-накрая да се намеси и да намери решение с болницата в Ловеч. Недоволстващите искат да им се изплатят заплатите, както и да се изясни бъдещето на здравното заведение.

Протестиращите носят трансперант с надпис: „Спасете болницата в Ловеч. Не ни обричайте на смърт!“

Заради протеста, на главния път София-Варна са се образували огромни колони от чакащи автомобили и в двете посоки на движение.
Припомняме, че днес се очаква интензивен трафик в цялата страна заради края на събралите си 3 почивни дни за Гергьовден.

 

Протестът засега е мирен.
Очаква се движението на автомобили да се пуска за по 10 минути през определен интервал от време.

Припомняме и че работещите в ловешката болница получиха едва в петък заплатите си за месец януари.
Декемврийските си заплати те получиха покрай Великден.
Според медиците това трябва да спре и служителите да започнат да получават заработените си пари навреме.

По думите на протестиращите положението в болницата вече не се издържа. Те са категорични, че при следващото напускане на служители ще се стигне до закриването на още отделения в заведението.

 

Във връзка с протеста кметът на Ловеч Корнелия Маринова заяви, че лечебното заведение може да излезе от финансовата криза само с реформа, каквато вече е предложена от държавата. По думите ѝ в Ловеч се прави всичко необходимо, така че болницата да бъде спасена и стабилизирана.

„Аз също искам яснота за здравното заведение, но моето виждане е, че не по този начин. Цял един оздравителен план беше почти стартирал за изпълнение и отново не бяха съгласни медицинските работници. Не може с непрекъснат отказ от реформи да искаме промяна към добро“, коментира кметът.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Огнен ад край Бургас

Голям пожар избухна около 14 часа днес в край...

SPICE Music Festival 2025 с още 4 нови звезди в програмата си

Към Ник Картър от BACKSTREET BOYS, Peter Andre, LayZee aka Mr...

Полицейски щурм в Бургас

Зрелищна акция на ОДМВР-Бургас тече в центъра на града....

България гори, но в Берковица се изсипа брутална градушка

Буря със силен вятър и градушка премина през Берковица....