четвъртък, декември 11, 2025

80% скача смъртността от коронавируса у нас! Здравната криза ще се задълбочава тепърва

Date:

Сподели новината.

80% скача смъртността от коронавируса за последните 7 дни. Тепърва ще се увеличава леталитетът, защото тези стойности са ретроспективни, заяви математикът и експерт по управление на кризи Петър Велков в „Денят започва с Георги Любенов“ по БНТ.

Той прогнoзира, че здравната криза у нас ще се задълбочава тепърва.

Според Велков карантината е неефективна:

Ще се стигне до локдаун, това е неизбежно. Въпросът е кога. Колкото повече чакаме, толкова по-големи ще са пораженията, каза математикът.

Трябваше да изготвим приложение, което да проследява карантинираните, както направиха Финландия и част от азиатските страни, за да се контролира пандемията, допълни той.

Велков смята, че рецесия ще има, но в единия случай тя ще е съпроводена и от здравна криза: „запътили сме се към хуманитарна криза, ако не вземем мерки“.

През лятото загубихме време, в което здравната система можеше да бъде подготвена с мерки, предварително обмислени, разписани, артикулирани с обществото, за да може то да ги приеме, обясни бившата здравна министърка д-р Мими Виткова.

Не знаем дали развитието на кризата ще спре и кога, засега донякъде са решени проблемите с приема на болни от COVID. Докога обаче ще издържи здравната система кадрово, за тези хора смяна няма, отбеляза д-р Виткова. По думите й, в провинцията системата е в много тежки дисбаланси

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Радостин Василев иска Радев да слезе на политическата сцена

С изненада МЕЧ приели решението за оставката на кабинета "Желязков". "Нямаше...

Борисов се обяви за нови избори

"Убеден съм, че след 5-6-7 месеца всички ще оценят...

Новият план на Тръмп: 30% от Донецка област става демилитаризирана зона

Доналд Тръмп е предоставил актуализиран „мирен план“, който отново...

Германия отменя закона за чистото отопление

Германското управляващо коалиционно правителство постигна съгласие за премахване на...