вторник, юли 1, 2025

34-годишен столичанин възстанови старо училище, за да съживи село

Date:

Сподели новината.

Пламен Иванчев, 34-годишен софиянец, изцяло по своя инициатива се връща в село Караисен, за да му вдъхне нов живот. През последните две години е работил по

[sociallocker]

различни проекти, включително възстановява физкултурния салон на училището и организира театрална постановка. Опитва се с ресурсите и уменията, които има, да спре опустяването на селото.

Работил е 4 години в институцията на националния омбудмсман, а преди това и в други държавни администрации. Напуска държавния сектор и рискува много, за да има повече възможност да работи дистанционно…

„Като дете съм изкарал всичките си лета в село Караисен и помня дните, когато къщата ни беше като „Гераците“. Бавно хората изчезват, а не искам това да се случва”, казва самият Пламен.

Така решава да се върне обратно на село и си намира нова работа, така че в свободното си време да се отдаде на село Караисен.

За да възроди селото, първото, което прави, е да откупи театралната постановка „Женитба“ на Гогол, със специалното участие на Николай Урумов, от Драматичния куклен театър „Иван Радоев“. Освен трупата Пламен докарва и всички декори за представлението, за което дава 1000 лв. от джоба си.

„За да се запази будно обществото в едно малко населено място, то има нужда от култура”, мисли той.

Усилията му не спират дотам. Следващата му инициатива е да възстанови физкултурния салон в училището, така че всички жители на селото да могат да го ползват. Този проект се оказва по-трудоемък, но това не спира Пламен да продължава да влага време и усилия.

С помощта на сдружение „1% Промяна“ се събират 6000 лв. за ремонта на салона, а боята е дарена от строителна фирма.

Когато залата вече е готова, Пламен организира и празник за откриването й на 14 юли. Освен че представя новия салон на жителите, също така организира турнир по тенис на маса и кани треньора си по капоейра да проведе открит урок.

Вечерта има отново театрална постановка, този път с млади актьори от Нов български университет.

„С нищожна реклама дойдоха толкова много хора, че ми свършиха билетите”, разказва Пламен.

Освен да подпомага културния и социалния живот на селото, Пламен също се грижи и за неговото онлайн присъствие. Създава сайт и лого на селото, което е отпечатано на чаши и тениски.

С всичките си усилия Пламен се старае не само поддържа селото живо, но и то да продължава да се развива.

[/sociallocker]

 

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Стрелба в Чирпан: Двама ранени, единият в критично състояние

Кървава свада разтърси Чирпан в късния следобед на 26...

Тръмп за US медии: Омаловажиха една най-успешните военни операции в историята

Президентът на САЩ Доналд Тръмп разкритикува американските медии за...

Отпускат 4,8 млрд. лева по програмата за саниране

4,8 милиарда лева ще са на разположение за енергийно...

Жълт код за жеги в цялата страна

Днес отново ще е слънчево, около и след обяд в...