събота, април 27, 2024

Венецианските складове на Видин-една тъжна сага

Date:

Сподели новината.

Венецианският склад се намира западно от замъка „Баба Вида” в крайдунавския парк на Видин и недалеч от старото пристанище. Той представлява подземие от камък, заемащо площ от 360 кв.м. и състоящо се от две помещения под земята.

Някои изследователи го отнасят към ХIII-XIV век, като е използван и през турското владичество. Той се споменава в сведения, че дубровнишките търговци Никола Джорджич и Маргарит Бодачич разполагат своите складове в града. През 1365 г. пък се споменава за постоянна колония от дубровнишките търговци в Бдин. От Бдинското пристанище генуезки галери извозват зърнени храни към делтата на р. Дунав.
През 80-те години на миналия век Венецианският склад е запазен и адаптиран за нощно заведение, а през 90-те години част от него е обявен за касова продажба от Агенцията по приватизация. Като заведение обектът работи до 2004 година, след което е затворен.

Тъжната сага на националния паметник на културата обаче не спира дотук. Вместо да бъде пригоден за посещения от туристи и други заинтересовани хора, Венецианският склад от две години насам е превърнат в частна църква, в която всяка неделя се събират вярващи.

Ръководи ги пастор Явор Костов, който представлява софийската нестопанска организация “Преображение”. Мястото му е отдадено за ползване от частно лице, което е съсобственик на имота с държавата. Запитан за собственика, чийто имот ползва, пастор Костов отказа да каже името му, нито пък колко плаща на месец и има ли право да ползва цялата площ на паметника на културата.

Любопитното е, че държавата е собственик на по-голямата част от имота, а частното лице – ЕТ „Алекси И- Иван Алексиев” – на обособени части от него, придобити преди години от Агенцията по приватизация. Пастор Явор Костов обаче ползва вече повече от две години целия имот от 360 кв.м под земята и част от пристроения надземен вход на обекта от около 60 кв.м. В интернет ползвателите на имота се афишират като Християнски мисионерски център и провеждат активна дейност, публикуват в мрежата свои клипове, организират международни пасторски конференции, концерти, дори предизборни срещи.

И докато Министерството на културата, Областната администрация във Видин и общината се чудят чий е имотът, някой събира наеми и развива дейности на гърба на държавата.

След репортерска проверка и запитване до заинтересованите институции: чий е имотът и кой го стопанисва, получихме три различни отговора от пресслужбите им.

За исторически паметник „Венециански складове” – Видин Министерството на културата отговори, че: „За обекта има съставен Акт за държавна собственост № 16/ 10.02.1997 г., от който е видно, че се касае за историческа културна ценност – „Венециански складове”, пригодена за ресторант, без промяна на конструкцията, със ЗП от 360 кв. м., и с пристроена надземна приемна и кухня с площ 256 кв. м., като правата на управление върху имота са предоставени на „Бъдин турист” ЕАД, а ЕТ „Алекси-Иван Алексиев” – гр. Видин има отстъпено право на ползване върху имота. Министерство на културата не е съсобственик и не упражнява права на управление върху имота, същият не се води в баланса на ведомството.”

За Областна администрация – Видин имотът „Исторически паметник „Венециански складове” е обявен за паметник на културата с национално значение, на основание Д.В. бр.85/64г. За същия е съставен Акт за публична държавна собственост №16/10.02.1997г. Правото на собственост върху имота е в режим на съсобственост между държавата (Министерство на културата) и частно лице. Посоченият исторически паметник не е предоставен за управление на областния управител на област Видин.”

За Община Видин пък „имот „Венециански склад” е спорен, водят се дела за изясняване на собствеността между държавата и частно лице”.

Докато институции и частно лице спорят кой крив кой прав, паметникът на културата се използва от нерегистрирано на територията на Видин вероизповедание. А справка в „Местни данъци и такси” в община Видин показва, че частното лице съсобственик на обособени части в имота – ЕТ „Алекси И- Иван Алексиев”, към края на август 2016 г. има неплатени задължения към общината като физическо лице и едноличен търговец в размер на над 7000 лв. За това и са му съставени актове –АУЗД №22 от2012 г. и АУЗД №170 от 2015 г. и е предаден на НАП.

Източник-Offnews

 

 

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Starlink може да стане независима компания

Дocтaвчиĸът нa caтeлитeн интepнeт Ѕtаrlіnk e eдин oт ycпeшнитe...

Чиcтaтa eнepгия пpeдизвиĸвa… peĸopднa cдeлĸa в минния ceĸтop

Aвcтpaлийcĸият минeн гигaнт ВНР e нaпpaвил oфepтa зa бpитaнcĸия...

Зa дa зaмeни внoca нa pycĸи пeтpoл, Чexия щe пpaви дocтaвĸи oт дpyги 20 cтpaни

Cлeд paзшиpявaнe нa ĸaпaцитeтa нa тpaнcaлпийcĸия нeфтoпpoвoд ТАL, пpeз...

Изграждат две нови метростанции в столичния квартал “Люлин”

Планирано е изграждането на две нови метростанции в столичния...