сряда, април 24, 2024

Трагичната съдба на един бургаски суперталант

Date:

Сподели новината.

 

В края на 80-те години един бургаски спринтьор правеше фурор в юношеския спринт. Той беше един от най-перспективните млади спортисти у нас, а специалистите му предричаха бляскаво бъдеще. Негово име е Яни Червенков.

Яни стана шампион на България още във възрастта пионери до 14 години /сега момчета/. Тогава на 300 метра той дава отличен резултат 37,18 секунди. Следващата година сменя треньора си. От общоподготвителната група на Бинка Цонева се премества при Петър Шишков, който обаче е специалист на средни и дълги бягания. Заради това в първа младша възраст той решава да пробва Яни на 400 метра. Резултатът му е 51,06 секунди, което не е лошо, но е и далеч от най-добри постижения за тази възраст. За сравнение една година по-късно Константин Бабалиевски в същата възраст бяга под 50 секунди.

През 1987 година Яни Червенков се специализира в чистия спринт. Същата година в студената зала „Комосомолска“ в Ямбол става шампион на 60 метра с резултат 7,23 секунди. През лятото е първи на 100 метра на открито с 11,18 секунди, а на 200 метра стига до среброто с 22,71. Същата година на едно от състезанията при по-горната старша възраст в Стара Загора бяга 10,6 на 100 метра с ръчно измерване. С този резултат попада дори в десетката при мъжете, а все още няма навършени 16 години.

Постиженията му са забелязани от тогавашният съюзен треньор на спринтовите дисциплини Константин Шипоклиев, който го включва в юношеския национален отбор. През зимата Яни бяга на 60 метра в зала 7,09, а с ръчно измерване стига до 6,8 секунди в същата дисциплина. Стига до бронзов медал, но бяга с две години по-големи състезатели от него.

През лятото на републиканското първенство получава контузия на старта на 100 метра. Дори и накуцвайки стига до петото място с резултат 11,04 секунди. Три седмици по-късно в един от мъжките кръгове за отборната купа бяга 10,82 на 100 метра и покрива норматив за международния турнир „Дружба“. Тогава това състезания събираше най-добрите спортисти на соцлагера, които си правеха всяка година нещо свой шампионат.

{josociallocker}През 1988 година турнирът се провежда в унгарския град Нередхаза. Яни се класира пети с резултат 10,74 секунди на 100 метра, а с щафетата на 4 по 100 метра стига до четвъртото място.

Следващата година е върхова в неговата кариера. През зимата бяга на 60 метра 6,7 ръчно и 7,01 електронно. Но участва само в едно състезание. Не успява да бяха на държавното първенство в София по една много любопитна причина. Тогава цялата група на Черноморец –Бургас е на лагер в Трявна. Атмосферните условия обаче са много сурови. Температурите падат до минус 24 градуса. В същия ден, когато трябва да пътува за София заедно с треньора си, Яни се качва на автобуса в Трявна. Той обаче не може да запали повече от три часа. В крайна сметка двамата се отказват и се връщат в базата. Една седмица по-късно на контролно състезание в залата в село Веселиново той бяга на 300 метра и постига 35,3 секунди, като резултатът е постигнат без конкуренция и при температура от 4-5 градуса. Още една седмица по-късно на пистата в Сливен Червенков бяга на нестандартната дисциплина 50 метра и дава резултат 5,7 секунди. През лятото на същата година още в първото състезание дава заявка за силен сезон. На 100 метра в Стара Загора през месец май бяга 10,5 секунди. В същото състезание дава 21,7 на 200 метра. На Републиканското първенство в София на 100 метра бяга 10,4, а 200 метра изминава за 21,66 секунди. Любопитно е, че на по-късата дисциплина се разваля фотофинишът и се налага да се признае ръчното измерване. С тези резултати той е фаворит за турнир „Дружба“, който същата година се провежда в столицата на КНДР – Пхенян. Българският отбор преживява цяла епопея преди да стигне да екзотичната, но тоталитарна държава. Там младите атлети са шокирани от огромния държавен стадион, който побира 150-хиляди зрители. На него са провеждат и големите паради по случай различни празници и годишнини, които в тази държава са много специални събития.

В Пхенян Яни печели два златни и един сребърен медал. Той е първи на 100 метра с резултат 10,59 секунди. Това е официално съобщено, но след това домакините решават да дадат като официални ръчните измервания, като на родния победител е определен резултат 10,4 секунди. На 200 метра в страхотна битка с руски спринтьор Яни Червенков бяга 21,4 секунди, но става втори. Третият си медал, отново златен той завоюва в щафетата 4 по100 метра, където бяга на първи пост и дава солидна преднина на отбора си. Така в корейската столица успехът му е пълен, а Яни е обявен за един от най-перспективните спринтьори у нас. Той е спряган като една от надеждите за силно представяне на световното първенство в Пловдив през 1990 година. По план се смята, че трябва да бяга 10,40 на 100 метра и 21,00 на 200 метра. С подобни резултати ще може да влезе в шестицата и на двете дисциплини.

Точно тогава обаче едно лично решение на Яни проваля целия му сезон. Той решава да смени треньора си. След скандал с Петър Шишков се връща отново към Бинка Цонева. Младата специалистка обаче не е готова да подготвя състезател на такова високо ниво. Прави грешки в методиката, които довеждат до катастрофални резултати. Той не успява да покрие никакви нормативи и дава на 100 метра 11,10 секунди, а на 200 едва успява да слезе под 23 секунди. Така сезонът става пълен провал. Същата година влиза в казармата. Странно е, че не е повикан в нито едно военизирано формирование, и е оставен да изкара година и половина служба. Този обрат оказва много тежко влияние върху психиката му. След като излиза от казармата, се опитва отново да се завърне в спорта. Условията обаче не са същите. В България е паднал комунизмът, има смяна на системите, а държавата изпада в много тежка икономическа криза. Това дава отражение и върху спорта. Така след около година тренировки, Яни няма избор и трябва по някакъв начин да си вади хляба. Започва частен бизнес, опитва да спечели валута за около година и в Кипър, но в крайна сметка никъде не му потръгва. Има и сериозни проблеми в личния живот, които допълнително натежават върху психическото му състояние. В крайна сметка става жертва на „Свидетели на Йехова“. Тази организация има солидни корени в Бургас и е с много мрачна слава. Яни решава да потърси обаче спасение именно в противоречивите проповеди на йеховистите. Крайният резултат е трагичен и много тъжен. Той слага край на живота си през 2003 година, на 32 година в разцвета на силите си. Така един суперталант стана жертва на обстоятелствата и на социалните условия в началните години на прехода.{/josociallocker}

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

ИЗВЪНРЕДНО: СЕК прекратява участието си в коалицията ПП-ДБ

Средна европейска класа прекратява участието си в коалицията ПП-ДБ....

Общинските съветници от ПП СЕК подкрепиха създаването на „Фонд за развитие на Летище Бургас“

Очаквано, общинските съветници от Средна Европейска Класа категорично подкрепиха...

Партия Средна европейска класа няма да подкрепи правителство начело с премиер от ГЕРБ

От самото създаване и реализирането на идеята и коалицията...

Бачийски: Нека продължим да създаваме по-добра и по-силна България!

Депутатът и лидер на ПП "Средна европейска класа" -...