събота, април 20, 2024

Има ли смисъл от СЕМ

Date:

Сподели новината.

Годината е 2021 и 4-годишният мандат на Бойко Борисов вече е приключил. Президентът обаче не насрочва нови избори, а парламентът гласува промяна в конституцията, че мандатът му е четири години, “или до провеждането на нови избори”. И си управлява така още неясно колко време. В тази ситуация от осем месеца насам е БНТ. Тригодишният мандат на генералната й директорка изтече на 1 август миналата година, но конкурс няма и, по всичко личи, няма да има скоро.

От няколко дни Съветът за електронни медии (СЕМ) има нов председател – София Владимирова, и смяната отново постави въпроса за конкурса за шеф на БНТ. Тя замени на поста Мария Стоянова (от квотата на президента Росен Плевнелиев – бел. ред.). По закон мандатът на председателя е една година.

Засега обаче изглежда, че и в мандата на Владимирова ще има пречки за провеждането на конкурса. А като свой основен приоритет тя вече обяви увеличаването на бюджета на СЕМ, който за тази година е 1 310 300 лв.

Защо не се проведе конкурсът за БНТ

Мандатът на сегашния генерален директор на БНТ Вяра Анкова изтече на 1 август 2016 г. и се очакваше конкурс за неин наследник да бъде открит през юни. В навечерието на конкурса парламентът промени Закона за радиото и телевизията и даде възможност за безсрочно удължаване на мандатите на действащите генерални директори на държавните БНТ и БНР. Още тогава от БСП заподозряха, че целта на поправката е Анкова да остане на поста до президентските избори, и прогнозираха протакане на процедурата.

 

Конкурсът за генерален директор на БНТ се отлагаше, по неофициалното признание на членове от съвета, изцяло под политически натиск. Близките до ГЕРБ съветници спираха изпълнението на закона след изтичането на мандата на Вяра Анкова, защото партията на Борисов беше решила, че сега не е подходящият момент за избор.

СЕМ реши да изпълни това поръчение, като започне от промени в процедурата за избор на нови генерални директори на обществените медии. И обеща че чак след като е готова, ще открие нов конкурс. Обяви и обществено обсъждане на документа. Процедурата с днешна дата е факт, но избор не се състоя. Вторият аргумент за отлагане се оказа политическата обстановка в страната.

На насрочено извънредно заседание есента на миналата година СЕМ направи нов опит да даде старт на процедурата за избор на нов генерален директор. Предвиждаше се конкурсът да започне от 1 декември, а самият избор да се състои на 31 януари тази година.

Членовете на медийния регулатор обаче единодушно решиха да отложат процедурата за неопределено време, като изразиха в медиите следните аргументи: “Тази прибързаност в момента не бива да бъде допускана. Декември е ваканционен месец и това би затруднило кандидатите да подготвят своите документи от различни институции в почивни и отпускни дни”, коментира тогава Розита Еленова, член на СЕМ от парламентарната квота. Колежката й Бетина Жотева пък каза, че са започнали “много тежки политически спекулации, откакто се разбра за обявяването на конкурса”. Тогавашният председател на регулатора Мария Стоянова пък бе на мнение, че “процедурата трябва да бъде стартирана в един по-устойчив и по-стабилен обществен момент”.

Най-логично звучи коментарът на Иво Атанасов, който преди време каза, че “след 1 август, когато изтече мандатът на сегашния генерален директор, когато и да решим да избираме нов, все ще сме закъснели и ще събуждаме подозрения, че ще го направим или под политическо влияние, или че се съобразяваме с политическия контекст”.

Ново отлагане

И до днес не е ясно как отлагането на един конкурс ще спре възникването на “тежки политически спекулации” около обявяването му. Но е много вероятно да провокира политически съмнения за един избор, който би следвало да е строго професионален.

Сега изборите отминаха, но СЕМ отново намери повод конкурсът за директор на БНТ да се отложи. Новата процедура за избор на генерални директори на обществените медии, която СЕМ изработи и прие миналата година, е атакувана във Върховния административен съд.

“В момента делото е на втора инстанция и очаквам решението да излезе в съвсем кратки срокове. Намирам това за позитивно, защото съветът изработи и прие нова процедура, която ще бъде валидна и за двата избора – БНТ и БНР, когато тя мине и през съдебен контрол, това ще гарантира до голяма степен сигурност и прозрачност на предстоящите конкурси”, коментира пред “Капитал” новият председател на СЕМ София Владимирова. По думите й забавянето на конкурса не се е отразило негативно на имиджа на регулатора, защото се случва по обективни причини. Предшественичката й Мария Стоянова смята, че смяната на един генерален директор с друг не може да бъде приоритет. “Става въпрос за задача, която трябва да се изпълни мотивирано и отговорно”, категорична е Стоянова.

Всъщност отговорност е спазването на закона и доста ясните изисквания в него. Обратното – сляпото изпълнение на политически поръчки практически обезсмисля СЕМ. Защо да плащаме по 1 310 300 лв. на година за орган, който прави винаги това, което му каже управляващата партия? И не е ли по-добре, вместо да се увеличава тази субсидия, той просто да се закрие и дейността му да се раздели между парламента и някой друг, директно контролиран от държавата регулатор. Резултатът вероятно ще е същият, но поне ще се спестят малко пари.

 

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

ООН преброи над 123 000 разселени в ивицата Газа

Повече от 123 000 души са разселени в ивицата...

“Златен” ремонт в центъра на Царево(видео)

В Царево започва ремонт на малка отсечка в централната...

Рамзан Кадиров призова мюсюлманите на свещена война срещу Европа

Всички мюсюлмани да се вдигнат на оръжие срещу европейските...

Слънцето изригна брутално

Професионалният фотограф Мигел Кларо успя да заснеме уникално слънчево...